A nagy bezárások novemberig nem érték el a kisebb cégeket

2008-12-01

Noha a legnagyobb leépítéseket éppen a Közép-Dunántúli Régióban jelentették be a multinacionális társaságok, a válság hatásai még nem mutatkoznak meg a cégadatokban, sőt a régió az utolsó három hónapot tekintve némiképp még jobban is áll az országos átlagnál – derül ki az Opten céginformációs szolgálat jelentéséből.

A Közép-Dunántúli Régióban az év első 11 hónapjában 983 céggel szemben indult felszámolási eljárás, ez 34 százalékkal több, mint egy évvel korábban – adta hírül az Opten céginformációs szolgálat. Ez meglehetősen rossz adat az országos 18 százalékos átlaghoz képest. Ugyanakkor a régió az utolsó – azaz a válság által elvben legjobban érintett – három hónapban kifejezetten jól szerepelt. A szeptembertől november végéig 307 cég jutott erre a sorsra, ami 24 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest, és ez lényegesen jobb érték az országos 40 százalékos átlagnál. „Sajnos nem mondhatjuk, hogy ez lenne a gödör alja. Attól tartunk, hogy ahol a nagy cégek behúzzák a féket, ott a kicsik is lelassulnak mögöttük, és ez a nagyon alacsony haszonkulccsal dolgozó magyar KKV szektor esetében gyorsan likviditási problémákhoz vezet” – nyilatkozta lapunknak Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója.

Nem mozog együtt az országos értékekkel a végelszámolások száma sem. Míg országosan a végelszámolások száma az első 11 hónapban 11 százalékkal emelkedett, addig a három közép-dunántúli megyében 24 százalékkal. Amíg azonban a válság első három hónapjában az országos átlag 15 százalék fölé emelkedett, addig a régióban 16 százalékra esett vissza. „Jó lenne abban bízni, hogy a tulajdonosok előrelátók voltak a régióban, és akkor döntöttek a cégek bezárásáról, amikor azok még nem jutottak igazán nehéz helyzetbe, de a valóság alighanem másutt keresendő – nyilatkozta Csorbai Hajnalka. Az Opten stratégiai igazgatója szerint a végelszámolások megítélése nem egyszerű. Sok szakember a végelszámolást egyértelműen a negatív céges események közé sorolja, de tudni kell, hogy Magyarországon egyszerűen túl sok a cég, így sok alultőkésített vállalkozás is – véli az Opten stratégiai igazgatója. Márpedig a végelszámolások mögött gyakran húzódik meg átalakulás, felvásárlás, vagy összeolvadás, így ez az eljárás egy egészséges konszolidációs folyamat része is lehet.

Öröm az ürömben, hogy a válság nem rontotta el a régió vállalkozóinak cégalapítási kedvét. 2008-at országosan is jelentős cégalapítási kedv jellemezte, de a közép-dunántúli 45 százalékos növekedés az országos átlaghoz képest is magasnak mondható. Ráadásul míg több más régióban érdemben visszaesett a cégalapítási kedv az elmúlt három hónapban, addig ebben a három megyében inkább csak kicsit alábbhagyó lendületről beszélhetünk, hiszen még szeptembertől novemberig is 38 százalékkal több céget alapítottak, mint egy évvel korábban.

Megjelenés dátuma: 2008. december

Kormányzati igazgatási szünet

2022. december 22. és 2023. január 6-a között a 369/2022. (IX. 29.) Korm. rendeletnek megfelelően (kormányzati igazgatási szünet elrendeléséről és a kormányzati igazgatási szünetre alkalmazandó veszélyhelyzeti szabályokról) adatforrásaink egy részénél kormányzati igazgatási szünet lesz, ezért az állami adatszolgáltatások akadozhatnak. Ez hatással lehet a szolgáltatásainkban az adatok frissítésére.