A Nyugat-Dunántúlra tört be először a válság

2008-12-01

Ahogyan a fejlettséggel járó előnyök, úgy a válság hátrányai is először érik el a Nyugat-Dunántúli Régiót – ez derül ki az Opten céginformációs szolgálat friss jelentéséből. A térségben egész évben az országos átlagnál lényegesen gyorsabban nőtt a felszámolások száma, de az utolsó három hónapban már több mint kétszer annyi cég jutott erre a sorsra mint egy évvel korábban.

Nyugat-Dunántúlra a hét statisztikai régió közül elsőként tört be a válság – adta hírül az Opten céginformációs szolgálat. Amíg az év első 11 hónapjában országosan 18 százalékkal több céggel szemben indult felszámolási eljárás, addig a térségben a növekedés üteme meghaladta a 60 százalékot. Tetézi a bajt, hogy az utolsó három hónapban itt is bekövetkezett az országosnak megfelelő látványos romlás: a régióban szeptembertől november végéig 267 céggel szemben indult felszámolási eljárás, ez 114 százaléka növekedés, míg az országos átlag ebben az időszakban csak 40 százalék volt. „Sajnos nem mondhatjuk, hogy itt van a gödör alja, mert a felszámolások közzététele néhány hetes késésben van az eljárások megindításához képest, így ennek az időszaknak az elején még a békeidőkre jellemző adatok jelentek meg” – nyilatkozta lapunknak Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója.

Az országos trendektől eltérően alakult viszont a végelszámolások száma a régióban. Az első 11 hónap egészét tekintve a megye együtt mozgott a nagy átlaggal, 12 százalékkal több céget zártak be a tulajdonosok, mint egy évvel korábban. Ezen belül azonban országosan az utolsó három hónap volt erős, míg a három nyugati megyében szeptembertől november végéig már nem nőtt a végelszámolások száma. „Szeretnénk hinni, hogy előrelátó tulajdonosok időben hoztak jó döntéseket, vagyis nem várták meg, amíg a cégük nehéz helyzetbe kerül, de nem valószínű, hogy erről lenne szó” – mondta Csorbai Hajnalka. Az Opten stratégiai igazgatója szerint a végelszámolások megítélése nem egyszerű. „Sok szakember a végelszámolást egyértelműen a negatív céges események közé sorolja, de tudni kell, hogy Magyarországon egyszerűen túl sok a cég, így sok alultőkésített vállalkozás is” – mondja az Opten stratégiai igazgatója. Márpedig a végelszámolások mögött gyakran húzódik meg átalakulás, felvásárlás, vagy összeolvadás, így ez az eljárás egy egészséges konszolidációs folyamat része is lehet.

Ahogyan az országban mindenütt, úgy a Nyugat Dunántúlon is a cégalapítások éve volt 2008. Az első 11 hónapot tekintve 40 százalékkal több cég alakult a régióban, mint egy évvel korábban, ám a térség vállalkozói mindenki másnál hamarabb reagáltak a rossz hírekre: az utolsó három hónapban itt 9 százalékra esett vissza a növekedés üteme, míg országosan még novemberben is 22 százalékkal több céget alapítottak, mint egy évvel korábban.

Megjelenés dátuma: 2008. december

Kormányzati igazgatási szünet

2022. december 22. és 2023. január 6-a között a 369/2022. (IX. 29.) Korm. rendeletnek megfelelően (kormányzati igazgatási szünet elrendeléséről és a kormányzati igazgatási szünetre alkalmazandó veszélyhelyzeti szabályokról) adatforrásaink egy részénél kormányzati igazgatási szünet lesz, ezért az állami adatszolgáltatások akadozhatnak. Ez hatással lehet a szolgáltatásainkban az adatok frissítésére.