Aggasztóan növekszik a felszámolások száma
Erőteljesen emelkedett a felszámolások és a végelszámolások száma márciusban és az egész első negyedévben. Amíg tavaly az első 3 hónapban 2895 cég ellen indult felszámolási eljárás, addig idén már 3528 cég jutott erre a sorsra – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató legfrissebb adataiból.
A februári csökkenés után márciusban ismét erőteljesen növekedett a felszámolások száma a megelőző hónaphoz képest. Amíg februárban 1020 cég ellen indult eljárás, addig márciusban már 1183 cég ellen, igaz mindkét érték elmarad a történelmi rekordnak számító januári 1325-től. Mindez az Opten céginformációs szolgáltató március 31-én lezárt adataiból derül ki. „2009 első negyedévben minden hónapban több felszámolást tettek közzé, mint a megelőző év azonos hónapjaiban, így nem csoda ha ez az időszak minden idők legaggasztóbb negyedéve lett.” – nyilatkozta Csorbai Hajnalka az Opten stratégiai igazgatója.
Valóban, az első negyedévben 3528 céggel szemben indítottak felszámolási eljárást és ilyen rossz negyedévre még nem volt példa. 2008 első három hónapjában ennél 22 százalékkal kevesebb, 2895 felszámolás indult, 2007-ben pedig 41 százalékkal kevesebb, összesen 2500 cég jutott erre a sorsra. „Az Egységes Online Követelés-nyilvántartó rendszerbe érkező adatok szerint romlik a fizetési fegyelem, egyre több cég küzd likviditási problémákkal, így várhatóan a következő hónapokban is folytatódik az eljárások számának növekedése” – véli Csorbai Hajnalka. Hozzáteszi: „2009 magyar gazdaságában üzleti bizalomról beszélni túlzott naivitás lenne, az üzleteket nem bizalmi alapon, hanem körültekintő információk alapján kell megkötnie mindenkinek.”
Nem festenek jó képet a vállalkozások helyzetéről a végelszámolási adatok sem. Az első negyedévi 3240 végelszámolás a 2007-es első negyedévit 61 százalékkal, a tavalyit pedig 24 százalékkal haladja meg. „A végelszámolás a társaság megszüntetésének tisztességes formája, nem keverendő össze a felszámolással, mégis fontos látni, hogy milyen sokan érzik úgy, nem akarják vagy nem tudják tovább működtetni vállalkozásukat” – mondja az Opten stratégiai igazgatója. Bár havi adatokból nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, a mégis szembeötlő, hogy 2007 márciusában több céget szüntettek meg végelszámolással a tulajdonosok, mint idén. Ez Csorbai szerint összefügg azzal, hogy az APEH 2007 elején kezdett kiemelten foglalkozni a bújtatott munkavállalói szerződések felderítésével.
A stratégiai igazgató felhívta a figyelmet arra, hogy a csőd intézménye bármennyire is idegen a cégkultúrárától Magyarországon, nehéz időkben mégis előtérbe kerülhet ez a válságmenedzselési megoldás. A csődök száma évek óta 10 és 15 darab között mozog, idén már az első negyedévben 11 csődeljárásnál tartunk. Bár a számok még mindig kicsik a felszámoláshoz vagy a végelszámoláshoz képest, a növekedés azt mutatja, hogy van az a helyzet, amikor érdemes csődvédelmet kérni.
Megjelenés dátuma: 2009. április