Dél-Dunántúlra megérkezett a válság
A felszámolások számának növekedést tekintve megállapítható, hogy a Dél-Dunántúli Régióba megérkezett a válság. Már az első 11 hónapot tekintve is gyors ütemben nőtt a felszámolások száma a régióban, az utolsó három hónapban viszont egyenesen megkétszereződött az előző év azonos időszakához képest – derül ki az Opten cégadat szolgáltató adataiból.
A cégadatok tanúsága szerint az utolsó három hónapban elérte a válság a Dél-Dunántúli Régiót. 2008 első 11 hónapjában a térségben 1013 cég ellen indult felszámolási eljárás, ez pedig 49 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. A három megye már ezzel az adattal is dobogós a régiók között, hiszen az országos átlag 18 százalék volt, ám a szeptembertől november végéig tartó időszakot szemlélve a változás még szembeötlőbb. Tavaly ebben a három hónapban 149 cég ellen indítottak felszámolást, idén viszont egy híján 300 társaság jutott erre a sorsra, a növekedés tehát 200 százalék, szemben az országos 40 százalékkal. „A változás sajnos szembeötlő, pedig a válság java még egészen biztosan hátra van, hiszen a cégadatok közzététele több hetes csúszásban van az eljárások megindításához képest” – nyilatkozta lapunknak Csorbai Hajnalka az Opten stratégiai igazgatója.
Némiképp árnyalja a képet, hogy a régió kifejezetten jól áll a végelszámolással megszüntetett cégek számát tekintve, hiszen akár az első 11 hónapot, akár az utolsó három hónapot nézzük néhány százalékos csökkenés tapasztalható. „A végelszámolások értelmezésével vigyázni kell. Sok szakember a végelszámolást egyértelműen a negatív céges események közé sorolja, de tudni kell, hogy Magyarországon egyszerűen túl sok a cég, így sok alultőkésített vállalkozás is” – mondja az Opten stratégiai igazgatója. Márpedig a végelszámolások mögött gyakran húzódik meg átalakulás, felvásárlás, vagy összeolvadás, így ez az eljárás egy egészséges konszolidációs folyamat része is lehet.
Tovább nehezíti a régió helyzetének megítélését, hogy a déli megyék nemcsak a cégek megszűnésében, hanem az új cégek alapításában is rendkívül aktívnak mutatkozik. Az első 11 hónapban több mint 2900 új céget alapítottak a térségben ez 60 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest. „A válság begyűrűzése ezen a téren alig érhető tetten, hiszen az utolsó három hónapban a növekedés üteme még mindig 47 százalékos volt a térségben” – mondta el Csorbai Hajnalka.
Megjelenés dátuma: 2008. december