Közel 83 ezer vállalkozás működik ma Magyarországon tisztán hölgyekből álló menedzsmenttel
Közel 83 ezer vállalkozás működik ma Magyarországon tisztán hölgyekből álló menedzsmenttel
A hazai vállalkozások többségében még a férfi tulajdonosok és ügyvezetők dominálnak, de egyre több a női menedzsmenttel működő sikeres vállalkozás is. Jelenleg mintegy 260 ezer hölgy tulajdonos van jelen, számuk 2022-re csökkent, ami alapvetően a vegyes tulajdonosi körből való kilépés eredménye. A tulajdonosi körrel ellentétben a cégjegyzésre jogosult női vezetők száma 167 ezerre nőtt, 2 ezerrel meghaladva az előző évet. A vállalkozások oldaláról tekintve 2022-re ezerrel nőtt, és így jelenleg már 83 ezer társas vállalkozás áll tisztán női cégvezetőkből, azonban ez továbbra is csupán a cégbázis 17 százalékát jelenti, ami arányát tekintve az előző évhez képest változatlan. Ez az arány még mindig nagyon messze van a tisztán férfi vállalkozások mennyiségétől.
Család vagy vállalkozás
A cégvezetői szerepkörrel járó elköteleződés ütközik számos esetben a családfenntartásra fordítható energiákkal. A hölgyeknek sokkal nehezebb választani még mindig, függetlenül attól, hogy a mai világban a családon belüli munkamegosztás már nem ugyanazon az elven alapszik, mint akár ötven éve. A családban elfoglalt férfi-női szerepkörök alapvetően kihatnak a vállalkozások nemi összetételére is, ugyanakkor egyre több sikertörténet figyelhető meg a hazai gazdaságban, ahol a nők vannak a főszerepben. A sikerek ráadásul sokszor az anyai szerepkörrel párhuzamosan jelentkeznek. A cégen belüli családi kapcsolatokat vizsgálva is elmondható, hogy a hazai női vállalkozók közül mintegy 24 ezer fő gyermekeivel közösen terelgeti vállalkozását. Abban is élesen megmutatkozik a hölgyek családban eltöltött szerepének súlya, hogy a hölgyek sokkal ritkábban vállalnak tisztséget egynél több vállalkozásban, azaz, ha idejük engedi is, hogy vállalkozást vezessenek, azt már kevesebben tudják megtenni, hogy párhuzamosan több céget is irányítsanak.
Milliárdos hölgyek
A hölgyek sikertörténetét öregbítik azok a tények is, hogy 2022-ben a magasabb árbevételű vállalkozásoknál növelték a részarányukat. Ennek talán leglátványosabb példája, hogy meredeken emelkedik az egy milliárd Ft éves árbevételt meghaladó női vállalkozások száma. Két évvel ezelőtt még csupán 500, egy évvel ezelőtt már közel 700 ilyen vállalkozás található, de mára a milliárdos női vállalkozók száma meghaladja a 800-at. Ezzel együtt a tisztán női menedzsment inkább a közepes és kisebb vállalkozásoknál van jelen, míg a hölgyek a milliárdot meghaladó árbevétellel rendelkező cégek felében képviseltetik magukat valamilyen formában a cégvezetésben. Általánosságban azon vállalkozások várható élettartama és stabilitása magasabb, ahol hölgyek és férfiak vegyesen alkotják a társaság menedzsmentjét.
Generációs különbségek
A női-férfi szerepkörök még erősebben megmutatkoznak, ha a tulajdonosok életkorát és nemét egyszerre vizsgáljuk. Az idősebb korosztályok felé haladva folyamatosan növekszik a hölgyek aránya, míg a fiatal vállalkozók körében a férfiak dominanciája az erősebb. Ennek okai is részben a vállalkozásokon kívül keresendők. A fiatalabb generációk körében az anyai szerepkör jelenléte értelemszerűen erősebb, míg az idősebb korosztályokban már a férfiak alacsonyabb átlagéletkora is érezteti hatását. Jelenleg a legfiatalabb vállalkozói réteg a Z generáció tagjaiból kerül ki, és ebben a szegmensben csupán 35 százalék a női cégtulajdonosok aránya, míg a legidősebb veterán generációban ugyanez az arány már 52 százalék. A cégjegyzésre jogosultakat vizsgálva is hasonló generációs tendenciát figyelhetünk meg, annyi eltéréssel, hogy ebben a szerepkörben általánosságban valamelyest alacsonyabb a hölgyek aránya, mint a tulajdonosok körében.
Női szakmák
A hölgyek által irányított vállalkozások aránya szektoronként is igen nagy szórást mutat, a hagyományos női szerepkörök hatása megjelenik az ágazati statisztikákban is. A szépségápolás, fodrászat, fizikai közérzet javító szolgáltatásokkal foglalkozó vállalkozások adják az „Egyéb szolgáltatások” nemzetgazdasági ág jelentős részét, így talán nem is meglepő, hogy a tisztán női menedzsmenttel rendelkező vállalkozások adják a cégek 26,4 százalékát ebben a szegmensben. Ezeken az ágazatokon felül aránylag magas a női menedzsment aránya az oktatásban és az egészségügyben, míg a legférfiasabb szektoroknak az IT, a mezőgazdaság és bányászat számít.