Lassú tisztulás indult az ágazatban

2008-02-01

A tavalyi mélyrepülés nyomán az építőiparban tovább emelkedett a fizetésképtelenségi eljárások száma. A magyarországi építőipar sajátossága azonban, hogy a sok önként vagy kényszerből megszűnő vállalkozással párhuzamosan legalább annyi alakul újonnan, így évről évre több eszkimó fut versenyt a csökkenő számú fókáért. Mivel a vállalkozásokat egy-egy téves döntés akár csődbe is viheti, a beruházók azzal próbálják meg a veszélyt csökkenteni, hogy az egyes projekteket külön cégbe szervezik ki, amelyet a beruházás teljes kifutása után végelszámolással megszüntetnek.

Az építőiparban már elkezdődött a piactisztulás, ám az ágazat még nincs túl a válságon, többek közt a továbbra is jelentős lánctartozások miatt – mondta lapunknak Csorbai Hajnalka, az Opten Kft. stratégiai igazgatója. Ezt jelzi, hogy a korábbi évi 3300-3400-zal szemben 2007-ben mintegy négyezer építőipari vállalkozás szűnt meg. A fizetésképtelenségi eljárások száma tíz százalékkal nőtt az előző évihez képest, míg a végelszámolásoké a másfélszeresére emelkedett. A szakértő kedvező jelnek tartja, hogy az adóhátralék beszedésére évről évre nagyobb gondot fordító APEH tavaly az előző évinél kevesebb végrehajtási eljárást kezdeményezett a szféra cégei ellen. Szakmai becslések szerint az ágazatban a lánctartozások értéke 10-15 százalékkal emelkedett tavaly.

Eközben azonban a cégalapítások száma továbbra is meghaladja a megszűnésekét: 2007-ben 4867 új belépőt regisztrált az Opten. Csorbai Hajnalka szerint a vállalkozások száma várhatóan 2009-2010-ben tetőzik. Csakhogy már a jelenlegi létszám is túlságosan magas, Ausztriában például a magyarhoz képest tizedannyi építőipari cég van a piacon.

A fizetésképtelenségi eljárásokban az iparágak között az építőipar hagyományosan az élmezőnyben szerepel: 2007-ben az ágazat 3074 eljárását csak a kis- és nagykereskedelem tudta megelőzni 3151-es “teljesítménnyel” – derül ki a Coface Hungary adataiból. Az ágazat kockázatosságát jelző fizetésképtelenségi hányad – ez a mutató az eljárásokat a bejegyzett cégek számához viszonyítja – pedig az építőiparban (6,56 százalék) volt a harmadik legmagasabb, amelyet csupán a biztonsági tevékenységet folytató cégek (7,15 százalék) és a textilipar (6,90 százalék) tudott felülmúlni. Az adott iparágakban tevékenykedő cégek számához viszonyítva viszont az építőipar volt 2007-ben is a legveszélyesebb: ott ugyanis fizetésképtelenségi eljárás indult a bejegyzett társas vállalkozások csaknem tizede ellen.

Megjelenés dátuma: 2008. február

Kormányzati igazgatási szünet

2022. december 22. és 2023. január 6-a között a 369/2022. (IX. 29.) Korm. rendeletnek megfelelően (kormányzati igazgatási szünet elrendeléséről és a kormányzati igazgatási szünetre alkalmazandó veszélyhelyzeti szabályokról) adatforrásaink egy részénél kormányzati igazgatási szünet lesz, ezért az állami adatszolgáltatások akadozhatnak. Ez hatással lehet a szolgáltatásainkban az adatok frissítésére.