Lúzer és Finito
Máté Krisztina (műsorvezető): – Súlyos veszteségek érik a magyar építőipart. A válság, főleg a keresztbetartozások, és csalások miatt egy amúgy is nehéz helyzetben lévő iparágat érint. A kilátások szerint minden 20. céget felszámolnak idén. 300 ezren dolgoznak az építőiparban, többek közt az ő állásukról van szó. A veszteségrekordot az az ember tartja, akinek 169 cégéből 88 felszámolás alatt áll. Abból vagy 10 eredetileg is lúzernek, tehát vesztesnek nevezett el.
Riporter: – Ahogy felépítette, elkezdte lebontani a turistapihenőt egy vállalkozó tavaly. Azt mondta, 22 millió forinttal tartozott neki a fővállalkozó. Azóta 9 hónap eltelt. A vállalkozó azt mondja, most csőd szélén van.
Szűcs László (építési vállalkozó): – Én is csődbe megyek, a cégem is, és a családom is. teljes ellehetetlenülés szélén vagyunk, kikötötték a telefonunkat.
Riporter: – Az utóbbi hónapok egyik legnagyobb beruházása a megyeri híd, ahol szintén nem fizettek az alvállakozóknak. Csaknem 40-en várják július óta a pénzüket, több mint 1 milliárd forinttal tartoznak nekik, és ők is tartoznak azoknak az alvállalkozóknak, akiket ők vettek fel. Többször tüntettek, vannak köztük, akik a lakásukat is elvesztették. Ez csak egy példa a több ezer közül. Magyarországon az építőiparban a legnagyobb a körbetartozás, becslések szerint akár a 200 milliárd forintot is elérheti. Itt a leghosszabbak az alvállalkozói láncok, ha egy csődbe megy, a többi is veszélyben van.
Csorbai Hajnalka (stratégiai igazgató, Opten Kft): – Egyfajta ilyen piramishatás keletkezik, ami miatt elfordulhat, hogy egy cég akár másik 100 céget dönt be azzal, hogy fizetésképtelen helyzetbe került.
Riporter: – Azt mondják, van, aki szándékosan lesz fizetésképtelen, vannak, akik egyszerűen nem értenek hozzá. Ez a bonyolult ábra egy vállalkozó kapcsolatrendszere. A rekordernek 169 cége van, ezek közül 88 áll felszámolás alatt, és bármikor alapíthat újakat.
Tolnay Tibor (elnök, Építési Vállalkozók Országos Szövetsége): – Szükség lenne akár a magyar Kereskedelmi és Iparkamarában egy cégregisztrációra, amely nem egyszerűen csak a bejegyzése a cégnek, hanem vizsgálata annak, hogy ez a cég feltételeit, létszámát, szakmai megalapozottságát tekintve alkalmas egyáltalán a tevékenység végzésére.
Riporter: – Az Építési Vállalkozók Szövetsége szerint az is hátrány, hogy mire a bíróság dönt az ilyen ügyekben, addigra az adósokat felszámolják.
Megjelenés dátuma: 2009. február