Országszerte szaporodnak a válságjelek, régiónkban még nem
Az Opten céginformációs szolgálat adatai szerint országszerte gyorsuló ütemben nő a felszámolások száma, de a kedvezőtlen jelenségből a régió eleddig kimaradt. A jelenség okain még sokat fognak vitatkozni, az viszont biztos, hogy Észak-Magyarországon kevesebb céget számoltak föl az év első 11 hónapjában, mint tavaly.
Az országos átlagnál eddig lényegesen kevésbé érintette a cégeket a válság Észak- Magyarországon, mint az ország egészében – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató közleményéből. A régió három megyéjében az elmúlt 3 hónapban 756 céggel szemben indult felszámolási eljárás, ez 174-gyel kevesebb, mint egy évvel korábban. Az országos statisztikák ezzel éppen ellentétes folyamatokról árulkodnak, a felszámolások száma az első 11 hónapban 18 százalékkal emelkedett.
Még feltűnőbb a jelenség, ha csak a válsággal igazán sújtott utolsó három hónap adatait vesszük szemügyre. Szeptembertől november végéig országosan 3340 céggel szemben indult felszámolási eljárás, ez éppen 40 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A régióban ezzel szemben még az utolsó három hónapban is csökkent a felszámolások száma a tavalyi 316-ról 280-ra.
„Nem tudjuk pontosan, hogy miért kerülik el a térséget a válságelemek, – mondja Csorbai Hajnalka az Opten stratégiai igazgatója – de nem kizárt, hogy a cégek összetétele áll a jelenség háta mögött.” Az igazgató szerint a válság először a hitelből vásárolt termékekhez köthető ágazatokat, így elsősorban az autóipart, és beszállítóit, valamint az elektronikai ipart, és háttérszállítóit érinti, a három megyének pedig nem ez az erőssége. „Azt ma még mindenki csak találgatja, hogy a krízis mennyire terjed át a hitelválságtól nem fertőzött ágazatokra, de ha ez a nagyobb munkanélküliség és ezáltal csökkenő kereslet miatt bekövetkezik, akkor azt az észak-magyarországi régió is megérzi majd – véli Csorbai Hajnalka.
Figyelemre méltó a végelszámolások számának alakulása is a megyében. A felszámolással szemben a végelszámolást nem a hitelezők indítják a céggel szemben, hanem akkor következik be, amikor a cégvezetés úgy dönt, valamilyen okból be kívánja fejezni a társaság működését. Ez nem feltétlenül negatív jelenség.
A régió mindenesetre e tekintetben is kilóg az országos trendekből: Amíg Észak- Magyarországon egy év alatt több, mint 30 százalékkal emelkedett a végelszámolások száma, addig országszerte csak 11 százalék volt a növekedés.
A régióban hagyományosan alacsony az új cégek száma, de a szerény cégalapítási kedv a válság szeptemberi elmélyülése óta sem hagyott alább. Az utolsó három hónapban 787 új céget jegyeztek be, ez 177-tel több, mint előző év három őszi hónapjában.
Megjelenés dátuma: 2008. december