Válság vagy megtisztulás az építőiparban?
Az építőiparban egyre kevesebb új céget alapítanak és egyre többet számolnak fel, vagy szüntetnek meg. Az ágazat kibocsátása csökkent, megrendelés állománya zuhan, és a szektor cégeire rájár az APEH is, igaz a jelek szerint egyre kisebb hatékonysággal, ami már jó jel.
A statisztikák szerint nagy bajban van a magyar építőipar. Az Opten Kft. legfrissebb, 2008. évi jelentése szerint tavaly 4867 új cég alakult az ágazatban, ami kevesebb, mint az elmúlt öt évben bármikor. Ezzel párhuzamosan rekordot döntött az ágazatban a felszámolások, a végelszámolások és a nyilvántartásból történő törlések száma is. Tavaly 2360 építőipari cég ellen indult felszámolási eljárás, ez körülbelül 8 százalékos növekedés az előző évhez, és majdnem 26 százalékos növekedés a 2005-ös évhez képest. A korábbi évekre jellemző 3400 körüli megszűnés idén 3996-ra emelkedett, míg a tulajdonosok által kezdeményezett végelszámolások száma a tavalyi 754-ről 1130-ra nőtt. A cégadatokat alátámasztja a KSH korábbi közleménye is, amely azt mutatja, hogy az ágazat kibocsátása az előző év azonos időszakához képest 2007 január-júliusában 7,3 százalékkal csökkent, míg éves szinten 15,3 százalékkal zuhant.
„Bár az építőipar még nincs túl a válságon, nem szabad beletörődni és külső felelősöket keresni a kialakult helyzetre. Az ágazat sikeres újjászületésére való igény belül kell, hogy megfogalmazódjon” – hívta fel a figyelmet Csorbai Hajnalka, az Opten Kft. stratégiai igazgatója. Az igazgató szerint a 2007-ben elindított felszámolások és végelszámolások hatása csak 2008 első negyedévében lesz tetten érhető a megszűnő cégek számának növekedésében. Az egyelőre csak becsülhető hogy milyen következményekkel jár az ágazat megrendelés állományának 40 százalékos múlt év augusztus végi csökkenése. „A két hatás felerősíti egymást, ráadásul a télen hagyományosan likviditási problémákkal küszködő ágazat kisebb szereplői között mind a felszámolások, mind a végelszámolások tekintetében további romlás figyelhető meg” – véli Csorbai Hajnalka.
Az igazgató szerint a válságjelenségek között fel-felbukkannak a megtisztulás jelei is. A megelőző három évben elképesztő ütemben növekvő végrehajtások száma idén némiképp csökkent. A fő végrehajtó az APEH, a jelek szerint idén roppant erőfeszítései ellenére sem tud olyan sok esetben adóhátralékot megállapítani, mint korábban. Csorbai szerint az új cégalapítások számának visszaesése is hordozhat pozitív üzenetet, hiszen az ágazat korábban arról is elhíresült, hogy a nem fizető, felszámolt cégek tulajdonosai vagy üzlettársai hamarosan új cégek élén jelentek meg.
Megjelenés dátuma: 2008. március